چرا باید موسیقی یاد بگیریم؟

 • شاید از کودکی به یاد داشته باشید که بسیاری افراد توصیه می کنند حتی اگر نمی خواهید موسیقیدان شوید، بهتر است در اوقات فراغت خود زمانی را به یادگیری موسیقی اختصاص دهید. اما چرا باید موسیقی یاد بگیریم؟ فواید یادگیری موسیقی چیست؟ آیا نواختن ساز برای ما فایده ای دارد؟

  برای یک لحظه تصور کنید هیچ صدای موسیقی در زندگی شما نبود. جدا از صحبت داوینچی که می‌گوید فقط هنر دلیل انسانیت ماست، تحقیقات علمی نشان داده است که شنیدن موسیقی و یادگیری نواختن یک یا چند ساز تاثیرات مثبت فراوانی در تقویت حالات روحی و سلامتی جسمی ما دارد.

  تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا بگوییم که چرا باید موسیقی یاد بگیریم و این کار چقدر در زندگی ما مهم است.

  فواید یادگیری موسیقی برای ما

  وقتی می‌ پرسیم که چرا باید موسیقی یاد بگیریم، نیاز به پیدا کردن جواب های قانع کننده برای خودمان داریم. به لحاظ روحی و جسمی موسیقی می‌تواند کمک های فراوانی به ما کند.

  انیشتین می‌گوید:

  من رویاهایم را در میان نوای موسیقی زندگی میکنم. من زندگی ام را در قالب موسیقی می‌بینم و بیشترین لذت در زندگی را از موسیقی می‌برم.

  تحقیقات دانشگاه اکسفورد نشان داده است که دانش آموزانی که موسیقی می‌نوازند، از دایره اجتماعی و قدرت ارتباط گیری در اجتماع بالاتری نسبت به سایر همسالان خود برخوردار هستند.

  روانشناسان معتقد هستند که موسیقی های کلاسیک در آرامش روحی انسان بسیار موثر است.

  فواید یادگیری موسیقی

  درکل یادگیری هر چیز جدیدی، تاثیر مستقیم بر رشد شخصیتی و سرانجام اعتماد به نفس انسان دارد، پس یادگیری موسیقی میتواند تاثیرات عمیقی بر قدرت شما در اجتماع و روابط اجتماعی شما بگذارد. طبیعتا هر چه روابط اجتماعی بهتری داشته باشید، اعتماد به نفس بالاتری هم کسب خواهید کرد.

  محققان دریافته اند که یادگیری موسیقی به بهبود حافظه کلامی، حافظه بلند و کوتاه مدت، وضعیت استدلالی و یادگیری مهارت‌های جدید کمک می‌کند. نواختن موسیقی از معدود کارهایی است که بیشترین فعالیت همزمان دوطرف مغز را رقم میزند.

  تمرین کردن موسیقی به شکل معجزه آسایی، بخش خلاقیت مغز را تقویت میکند. مهم نیست که چقدر حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهید. مهم این است، زمانی که شما سعی در یادگیری موسیقی می‌کنید و هربار که یک قطعه جدید را می‌خواهید بنوازید، بخش خلاقیت شما بیشتر تلاشش را می‌کند.

  سرگرمی‌های دیگر مانند دیدن تلوزیون یا سرچ کردن در شبکه های اجتماعی، تفریحاتی غیرفعال هستند. اما شنیدن و نواختن موسیقی برای سرگرمی علاوه بر اینکه بسیار لذت بخش است همزمان کمک میکند که وضعیت مغز شما بهبود پیدا کند.

  فواید نواختن ساز

  همانطور که گفتیم پژوهش ها نشان داده نواختن ساز و یادگیری موسیقی فواید زیادی برای جسم و روح ما دارد. بسیاری از متخصصین توصیه میکنند افراد در سنین مختلف، زمانی را به یادگیری موسیقی و نواختن ساز اختصاص دهند. علاوه بر این که با یادگیری موسیقی یک سرگرمی جذاب دارید و می توانید از نواختن ساز مورد علاقه تان لذت ببرید، از فواید زیر هم بهرمند خواهید شد:

  فواید یادگیری موسیقی برای مغز

  1. تقویت ارتباط بین دو نیمکره چپ و راست مغز
  2. تقویت عملکرد اجرایی مغز (عملکرد اجرایی مغز به طور مستقیم روی عملکرد تحصیلی و شغلی شما تاثیر دارد)
  3. بهبود تکلم و مهارت های زبانی
  4. تقویت حافظه فعال، بلند مدت و کوتاه مدت
  5. یادگیری همدلی و تشخیص بهتر احساسات
  6. جوان ماندن مغز حتی در سنین بالا
  7. تقویت مهارت های علمی و ریاضیاتی
  8. تقویت مهارت های حرکتی
  9. بهبود سلامت روان
  10. خودباوری بیشتر و اعتماد به نفس بالاتر
  11. تقویت توانایی برنامه ریزی و مدیریت زمان
  12. تقویت روحیه کار تیمی
  13. افزایش پشتکار و سختکوشی
  14. هماهنگی بیشتر بین چشم و دست
  15. آشنایی با فرهنگ های مختلف
  16. تقویت تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی
  17. رهایی از استرس
  18. ابراز وجود سالم و آزادانه
  19. تقویت سیستم تنفسی به خصوص برای نوازندگان ساز های بادی

  تاثیر موسیقی بر کودکان

  بهترین سن برای یادگیری موسیقی، کودکی است. اما این حرف را فقط براساس مسئله آموزش نمی‌گوییم. بلکه مواردی وجود دارد که نشان از تاثیرات مثبت یادگیری موسیقی برتمام ابعاد و مراحل رشد کودک دارد.

  بگذارید به دوران بارداری برگردیم. مثلا تحقیقات نشان داده است کودکانی که در دوران جنینی، مادرشان در معرض شنیدن موسیقی بوده، مغز آنها در زمان تشکیل ارتباطات عصبی و نورونی قوی تری را ایجاد کرده.

  فواید موسیقی برای کودکان

  وقتی کودک شما از همان ابتدا در مسیر یادگیری موسیقی قرار می‌گیرد، به صورت ناخودآگاه می آموزد که چطور از تمام حواس پنجگانه اش برای انجام این‌ کار استفاده کند و در آینده همین تسلط کودک بر خودش، سبب یادگیری بهتر کارهای دیگر هم می‌شود.

  درضمن موسیقی یک یادگیری لذت بخش برای کودکان است. چیزی که هم مهارت های آن ها را تقویت میکند و هم نوعی تفریح سرگرم کننده برایشان محسوب می‌شود. پس سعی کنید کودکان را از همان ابتدا در مسیر یادگیری حداقل یک ساز موسیقی قراردهید.

  فواید موسیقی برای کودکان

  موسیقی به رشد مغزی کودکان کمک کرده و باعث رهایی کودک از استرس می شود. همین امر باعث می شود کودک به خوبی یاد بگیرد که چطور تمرکز کند. یادگیری موسیقی از همان ابتدا مهارت های ریاضیاتی کودک را تقویت می کند. همین امر باعث شده دانش آموزانی که ساز می نوازند، در درس ریاضی عملکرد بهتری داشته باشند.

  موسیقی یک نوع ابراز خویشتن است که به کودک کمک می کند احساساتش را مدیریت کرده و آن ها را در قالب هنر زیبای موسیقی ابراز کند. یادگیری موسیقی در سنین کودکی باعث تقویت مهارت های اجتماعی می شود و باعث می شود کودک بهتر بتواند در کار های تیمی با دیگران هماهنگ شده و همکاری کند.

  کودکانی که به یادگیری موسیقی می پردازند، به مرور یاد می گیرند که باید برای رسیدن به اهدافشان تلاش کنند و از شکست نترسند و خسته نشوند. این کودکان اعتماد به نفس بیشتری هم دارند و از سنین پایین می توانند برای رو به رو شدن با ترس ها و چالش های شخصی خود ریسک کنند و استعداد های خود را شکوفا کنند.

  آموزش موسیقی از چه سنی مناسب است؟

  آموزش موسیقی برای کودکان

  تا به اینجا درباره این که چرا باید موسیقی یاد بگیریم صحبت کردیم، اما اگر قصد یادگیری موسیقی را داشته باشیم چه کار باید بکنیم؟ کودکان از چه سنی می توانند موسیقی یاد بگیرند؟

  همانطور که در بالاتر گفتیم بهتر است یادگیری موسیقی را از سنین پایین آغاز کنید. هرچند که یادگیری موسیقی هیچ حد و مرزی ندارد و حتی افراد کهنسال نیز میتوانند شروع به نواختن یک ساز جدید بکنند. اما به صورت اصولی اگر می‌خواهید از تمامی جوانب یادگیری موسیقی بهره ببرید. اگر جدولی استاندارد وجود دارد که به شما می‌گوید مثلا در هر سنی بهتر است از چه سازی برای شروع یادگیری موسیقی استفاده کنید.

  برای سن بین 6تا 7 سال : تنبک، درام

  برای بالای 7 سال تا 9 سال: آموزش پیانو، سنتور، سه تار، تار، کمانچه

  برای سن 9 تا 10 سال به بالا: یادگیری سلفژ، خوانندگی، آموزش گیتار.

  سن مناسب یادگیری پیانو و کیبورد:

  حداقل 4 سال

  سن مناسب یادگیری گیتار آکوستیک:

  حداقل 8 سال

  سن مناسب یادگیری گیتار الکتریک:

  حداقل 8 سال

  سن مناسب یادگیری فلوت:

  حداقل 9 سال

  سن مناسب یادگیری ساکسیفون:

  حداقل 9 سال

  سن مناسب یادگیری ویولن:

  حداقل 5 سال

  سن مناسب یادگیری ویولا:

  حداقل 11 سال

  سن مناسب یادگیری ویولنسل:

  حداقل 11 سال

  سن مناسب یادگیری درامز:

  حداقل 9 سال

  سن مناسب یادگیری آواز و صداسازی:

  نوجوانی و بزرگسالی

  البته این رده بندی سنی نوعی استاندارد است که یک قانون نیست و مثلا یک کودک زیر 7 سال هم می‌توان به یادگیری سازهایی که برای سنین بالاتر است بپردازد.

  یادگیری موسیقی در بزرگسالی

  تا به اینجا درباره یادگیری موسیقی در سنین کودکی و فواید یادگیری موسیقی برای کودکان صحبت کردیم. اما نباید از فواید یادگیری موسیقی در بزرگسالی غافل شد. اگر شما هم به سنین بزرگسالی رسیده اید و هنوز یادگیری موسیقی را شروع نکرده اید، یا قبلا به کلاس موسیقی رفته اید اما نصفه رهایش کردید نگران نباشید.

  برای یادگیری موسیقی هیچوقت دیر نیست. بسیاری از بزرگسالان دوست دارند یاد بگیرند ساز مورد علاقه شان را بنوازند. اما درگیر این باور اشتباه شده اند که یادگرفتن موسیقی در سنین بزرگسالی سخت است و باید از کودکی شروع می کردند. اما این باور همانطور که گفتیم کاملا غلط است.

  اجازه ندهید این باور های اشتباه شما را از رسیدن به رویاهایتان باز دارند. شما در هر سنی که باشید می توانید موسیقی را یاد بگیرید و از آن لذت ببرید. همانطور که گفتیم موسیقی به ارتقا سلامت روان شما کمک می کند، تمرکز شما را افزایش می دهد، باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و مغز شما دیرتر پیر شود.

  علاوه بر باورهای اشتباهی که در جامعه متداول شده، کمبود زمان هم یکی از موانع بزرگ بر سر راه بزرگسالانی است که دوست دارند موسیقی یاد بگیرند. اگر می خواهید با کلاس های آموزش آنلاین موسیقی که بهترین راه حل برای بزرگسالان پرمشغله هستند بیشتر آشنا شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

  یادگیری موسیقی را از کجا شروع کنیم؟

  یادگیری موسیقی

  حالا که متوجه شدیم چرا باید موسیقی یاد بگیریم، باید ببینیم که اصلا یادگیری موسیقی را از کجا باید شروع کرد. اگر شما هم تصمیم دارید یادگیری موسیقی را شروع کنید قطعا می‌خواهید بدانید که کدام راه بهترین مسیر است. باید بگوییم همانقدر که موسیقی لذت بخش است، به همان اندازه نیز نیاز به زمان، تمرین و پشتکار دارد به همین دلیل است که شما باید به مهمترین عامل در شروع یادگیری یعنی انتخاب ساز دقت چند برابر کنید.

  در شروع شما نیازدارید بدانید که کدام ساز برای شما مناسب است. باصدای کدام ساز بهتر ارتباط برقرار می‌کنید و فضای روحی شما به کدام ساز نزدیک تر است. پیشنهاد ما این است ابتدا برای مدت یک ماه سازهای مختلف را گوش کنید، حتی به صورتی تستی برسرکلاس های آموزش آن ساز بروید. سازهای مختلف را دست‌تان بگیرید و تست کنید.

  انتخاب ساز نباید عجولانه باشد و با دقت کافی باید انجام شود. بعد از انتخاب ساز باید استاد موسیقی خوبی پیدا کنید که بتواند اصول تئوری موسیقی و همچنین اصول عملی ساز انتخابی شما را به نحو احسن آموزش دهد.

  اشتباهات رایج در یادگیری موسیقی

  وقتی در مسیر یادگیری موسیقی قرار می‌گیرید اشتباهاتی ممکن است مرتکب شوید که مسیر شمارا کاملا منحرف کند. برای مثال بیشتر افراد به دلیل هیجانی که دارند می‌خواهند خیلی زود نواختن قطعات را یاد بگیرند درحالی که پیشنیازهای یادگیری در تمامی کتاب ها به خوبی آمده است و برای قطعه نوازی نباید عجله کرد. تمرین نواختن با نواختن دو چیز کاملا مجزاست. شما باید بیشتر از نواختن به تمرین بپردازید.

  تغییر زیاد استاد، ساز یا حتی ترجیح دادن به خود آموزی نیز از آفت های مسیر یادگیری موسیقی است. برخی سازها کمی سخت هستند و هنرجویان خیلی زود نا امید میشوند و می‌خواهند به سراغ ساز دیگری بروند این یک اشتباه بزرگ است. انجام تمرین کافی و منظم بدون وقفه در مسیر یادگیری شما بسیار موثر است.

  چگونه موسیقی یاد بگیریم؟

  روش های زیادی برای یادگیری موسیقی وجود دارد. معمولا افرادی که قصد یادگیری موسیقی دارند بعد از این که ساز مورد علاقه خود را انتخاب کردند، سراغ آموزشگاه های موسیقی یا اساتیدی که به صورت شخصی آموزش می دهند می روند. یادگیری موسیقی نزد استاد یکی از بهترین روش هایی است که می توانید انتخاب کنید. البته باید توجه داشته باشید حتی اگر با بهترین و باتجربه ترین اساتید هم کار کنید، باید تمرین کردن را تا جای ممکن جدی بگیرید.

  بعضی افراد به دلیل هزینه های بالا، در دسترس نبودن آموزشگاه خوب، یا نداشتن وقت کافی ترجیح می دهند به صورت خودآموز موسیقی را یاد بگیرند. ما این روش را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. علت آن هم این است که اگر بخواهید موسیقی را از پایه شروع کنید، روش خودآموز زمان زیادی از شما می گیرد، باعث سردرگمی شما می شود، یا حتی ممکن است به علت نبود استاد، شما را به بی راهه بکشاند.

  چون موسیقی مستلزم تمرین و تکرار زیاد است، اگر یک مبحث را اشتباه یاد بگیرید و آن را بار ها تکرار کنید، به همان شیوه اشتباه در ذهن شما نقش می بندد و شما را از رسیدن به هدفتان که تسلط بر ساز مورد علاقه تان است دور می کند. به همین دلیل بهتر است همیشه استادی برای هدایت و رفع کردن ایرادات شما همراهتان باشد.

  شرکت در کلاس های آنلاین موسیقی یکی از بهترین روش های یادگیری برای این دسته از افراد است. کلاس های آنلاین موسیقی هزینه های رفت و آمد کلاس های حضوری را ندارند و به شما امکان می دهند از هر جای جهان که هستید، با استاد مورد نظرتان تمرین کنید. بنابراین اگر در محل سکونت شما آموزشگاه موسیقی خوب نیست یا خارج از کشور زندگی می کنید و به اساتید ایرانی دسترسی ندارید، کلاس آنلاین بهترین گزینه است.

  انواع کلاس موسیقی

  کلاس های موسیقی را از چند نظر می توان دسته بندی کرد:

  • کلاس موسیقی کودکان و کلاس موسیقی بزرگسالان
  • کلاس موسیقی حضوری و کلاس موسیقی غیرحضوری
  • کلاس موسیقی خصوصی تک نفره و کلاس موسیقی عمومی گروهی

  بر اساس سن، نوع ساز، سلیقه شخصی و … می توانید کلاس مناسب خودتان را انتخاب کنید. اگر شک دارید که کدام کلاس برای شما مناسب است، می توانید از اساتید موسیقی یا مشاورین آموزش موسیقی کمک بگیرید.

  جمع بندی

  در این مطلب ما سعی کردم ابتدا به شما بگوییم که چرا باید موسیقی یاد بگیریم. ما فهمیدیم که موسیقی به شدت به آرامش روحی و جسمی ما کمک می‌کند. همچنین دریافتیم که یادگیری موسیقی از سنین کودکی تا چه حد میتواند برتمامی جنبه های زندگی کودک و مسیر رشد آن تاثیرات مثبت بگذارد. پس شما حالا که قطعا می‌دانید یادگیری موسیقی یک ضرورت است. باید با شناخت کافی از روحیه خود و علاقه تان به انتخاب یک ساز درست و استاد مناسب بپردازید و از اشتباهات رایج در یادگیری موسیقی جلوگیری کنید.

  امتیاز شما به این اهنگ

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  64 / 100

  نظرات شما